Juho Piironen

Tietotekniikan tutkimussäätiön väitöskirjapalkinto Juho Piiroselle

Tietotekniikan tutkimussäätiö on myöntänyt Tietojenkäsittelytieteen Seuran esityksestä vuoden 2020 väitöskirjapalkinnon tekniikan tohtori Juho Piiroselle hänen Aalto-yliopistolle tekemästään koneoppimiseen ja todennäköisyysmalleihin liittyvästä väitöskirjasta ”Bayesian Predictive Inference and Feature Selection for High-Dimensional Data”. 5 000 €:n arvoinen palkinto luovutettiin verkkotapahtumana pidetyllä Tietojenkäsittelytieteen päivillä 9.11.2020.

Piirosen väitöskirjassa esitellään uudenlaisia tilastollisia menetelmiä korkeaulotteisen datan käsittelyyn luokittelu- ja regressiotehtävissä bayesilaisen tilastotieteen ja regularisointimenetelmien näkökulmasta. Menetelmiä voidaan hyödyntää niin yleistettyjen lineaaristen mallien kuin epälineaaristen Gaussin prosessimallien yhteydessä.

Tietojenkäsittelytieteen Seuran järjestämään väitöskirjakilpailuun saatiin useita korkealaatuisia ehdokkaita. Palkintoraadin suorittamassa arvioinnissa Juho Piirosen työ erottautui lopulta voittajaksi, sillä väitöskirjatyössä menetelmien teoreettinen ja kokeellinen analyysi oli moitteetonta, ja menetelmillä on käytännön sovelluksia lukuisilla eri aloilla lähtien genomidatan analyysistä. Työn erityisenä ansiona raati piti kehitettyjen menetelmien julkaisua vapaasti saatavilla olevana R-ohjelmistopakettina, jonka korkeat latausmäärät osaltaan osoittavat työn tulosten merkittävyyden tieteelliselle yhteisölle.

Tietotekniikan tutkimussäätiö jakaa vuosittain väitöskirjapalkinnon parhaalle suomalaisessa yliopistossa julkaistulle tietojenkäsittelytieteen väitöskirjalle Tietojenkäsittelytieteen Seuran esityksestä. Tietotekniikan tutkimussäätiö ja Tietojenkäsittelytieteen Seura ovat osa Suomen johtavaa IT-alan liittoa, Tieto- ja viestintätekniikan ammattilaiset TIVIA ry:tä.

Juho Piirosen väitöskirjaan voi tutustua verkkoversiona.

Tietojenkäsittelytieteen Seuran palkintoraadissa toimivat: professori Pekka Abrahamsson Jyväskylän yliopistosta, professori Tomi Janhunen Tampereen yliopistosta, sekä apulaisprofessori Antti Airola Turun yliopistosta.

Lisätietoja:
Tietotekniikan tutkimussäätiöstä ja väitöskirjapalkinnosta:
asiamies Jussi Nissilä, p. 040 522 0720, s-posti: jussi.nissila(at)tivia.fi

Valintaperusteista ja väitöskirjan sisällöstä:
TKTS:n hallituksen pj. Mikko Koivisto, p. 050 319 0250, s-posti: mikko.koivisto(at)helsinki.fi;